SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Environment Care, ESG Concept. Handprint as Green leaf Texture Surface. Earth Day and Ecology. Sustainable Resources, Hand of a Volunteer. Isolated on White background

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Yaşadığımız çağın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının, ekosistemi olumsuz etkilemeden ve olanaklara zarar vermeden karşılanması olarak tanımlanmaktadır.

REALTEKS, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için elinden gelenin en iyisini yapma cesaretini göstererek, “REAL HAYAT PROJESİ” adını almıştır.

Öncelikli hedefimiz “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” anlayışını gerçek anlamda tanımlamak ve yaygınlaştırmaktır.

REAL HAYAT PROJESİ

Üretilen kumaşların daha minimal içeriğe sahip olması birinci hedeftir. Bizce içerikleri karıştırmak yerine %100 pamuk – %100 polyester veya en aza indirerek içerikleri birleştirmeliyiz. Bu yaklaşım geri dönüşüm konusunda daha az elektrik ve daha az gaz tüketimi de sağlar. Geri dönüşüme sadece bir malzeme olarak bakmıyoruz; ürünün içeriği, ürünün dayanıklılığı, uzun yıllar kullanılabilirliği , sorunsuz, basit ve hızlı servisi geri dönüşüme katkı sağlayan hususlardır. Bu bağlamda konseptimiz de buna göre oluşturuldu.

Üretim aşamalarında hammadde alımı, enerji tüketimi, kimyasal kullanımı ve atık alanına ulaşma süresinin şeffaf bir şekilde izlenebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.

483142393
There is a word book with the word LCA written on it with hemp bag. It is an abbreviation of life cycle assessment.

GERÇEK HAYAT PROJESİ

LCA ISO 14044 (Yasam Döngüsü Analizi) Onaylı üretim

* Akıllı Fabrika

* İşbirlikçi

* Tamamen Yeni Robotik Makine sistemi

* Şeffaf Bilgi Akışı

* İnsan haklarının geliştirilmesinde aktif rol oynamak

* Görüş, bilgi ve ifade, fikir çeşitliliğine inanmak

MAKİNE SİSTEMLERİ

Kullandığımız makinelar tekstil alanında lider markaların son teknoloji makineleridir.

Makinelerimizin hızları normal tekstil firmalarına göre daha yüksektir. Bu sayede daha az enerji, daha az gaz ve daha az su kullanarak en kısa sürede üretim yapıyoruz.

Makine tedarikçilerimizden bazıları Karl Mayer, Picanole (950 rpm/dk), Kusters, Monforts’tur.

Smart,Industry,Illustration,Set.,Smart,Intelligence,Technology,In,Industrial,Factory.
islenmemis-icerikler

İŞLENMEMİŞ İÇERİKLER

Pamuk, nefes alabilen ve dayanıklı bir tekstil ürünü olan bir elyaftır. Kabaca dünya üretimi yılda yaklaşık 25 Milyon ton veya 110 milyon balya olup, dünyadaki ekilebilir arazinin %2,5’unu oluşturmaktadır. Denim kumaşında Amerikan pamuğu en uzun elyafa sahiptir. Elyaf güçlü ve cömert toprakları sever, coğrafya ana anahtardır. Kumaşlarımızda sadece Amerikan ve Türk pamuğu kullanıyoruz.

Ürün ömrünün her aşamasında değeri en üst düzeye çıkarırken iklim etkisini ve atıkları en aza indirmeyi tercih ediyoruz.

Döngüsel bir sistem oluşturmak için “atık” malzemeleri yararlı hammaddelere dönüştürmek için koleksiyonlarımıza mümkün olduğunca çok döngüsel malzeme ekliyoruz. İsrafımızı üretim döngüsünde tutmak için  PRE ve POST RECYCLE olarak üretim yapmaktayız.

RECYCLE kumaşın yanı sıra ORGANİK Elyaflarımız da bulunmaktadır. Organik pamuk, denim dünyasının en çok kullanılan ham maddesidir. Organik pamuk tarımı toksik kimyasalların kullanımını ortadan kaldırır ve çevreyi destekler. Koleksiyonumuzda kullandığımız sertifikalı organik elyaf miktarını artırıyoruz.

OEKOTEX, GRS, RCS, OCS, GOTS, LCA Sertifikalarımız mevcuttur.

KİMYASALLAR

Kimyasal seçimlerimizi sadece ürün sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirmeyi değil, enerji tüketim verilerini de dikkate almayı tercih ediyoruz. Tedarik edeceğimiz kimyasalları işlevsellik açısından analiz etmenin yanı sıra; tedarikçilerimizden enerji tüketim verilerini talep eder ve bunun için karşılaştırmalar yaparız. Bu sayede diğer tedarikçilerimizi de konuya dikkat etmeleri konusunda teşvik etmiş oluyoruz.

Çevreye olan etkimizi en aza indirgemek icin boyama sürecinde, kumaş üretiminde gerekli olan kimyasal ve boyarmaddeyi azaltmaya odaklanıyoruz. Yalnızca ZDHCL ve MRSL yönergelerini izliyoruz.

2042265395
yenilenebilir-enerji

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Tüketici anlayışından çok üretken toplum modelini destekliyoruz. Temiz çevreye katkı sağlamak için enerji tüketimimizi yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyoruz. Bu sayede GREENHOUSE gaz etkisini azaltarak sürdürülebilirlik açısından oldukça etkin bir yol izliyoruz.

SU TÜKETİMİ

Üretimimizde sürdürülebilir süreçlerle ilgili su, kimyasallar ve enerji tüketimini REAL olarak azaltmak için araştırma ve uygulama yapmaya kararlıyız.

1 kg üretimde 23 litre SU tüketimimizi gururla paylaşmak isteriz.

Firma olarak su tüketimimiz “MÜKEMMEL” olarak ödüllendirilmiştir.

surdurulebilirlik-5
realteks-gorsel-barkod

İZLENEBİLİRLİK

İzlenebilirlik, iş ortaklarınıza hizmet ve güven vermek için en büyük şeffaflıktır. Her gönderide tam net bilgilerin paylaşılmasını destekliyoruz, daha az kafa karışıklığı paralel olarak size daha az zaman ve akıl israfı sağlıyor. Her detayında geri dönüşüme inanıyoruz.

REALTEKS kumaşları her rulonun paketleme listesinde detaylarıyla bulunabilir, kalite kontrol departmanımızda ISO test sistemini kullanıyoruz. Partnerlerimiz üretimlerini her sevkiyatta tek detayda rahatlıkla takip edebilirler.

LABORATUVAR MAKİNELARİ

Laboratuvar ortamında kullandığımız makineler tekstil alanında lider markaların son teknoloji makineleridir. Profesyonel çalışma arkadaşlarımız, üretimin her aşamasında ve sonrasında yenilikçi ve öncü bu test makinelerini kullanır, her bir kumaş kimliği bu testlerle belirlenir. Belirlenen kumaşların ürün teknik detayları partnerlerimizle paylaşılır.

REALTEKS, ürünün sağlamlığında geri dönüşümün önemli olduğuna, kumaşın uzun yıllar dayanıklı ve iş ortaklarımızın gardırobunda kullanışlı olması gerektiğine inanır.

Cropped photo hands of scientists examining green plant in laboratory sustainability
geri-donusum

GERİ DÖNÜŞÜM

Her yıl 460 milyar dolarlık ürün yakma yöntemi için atık tesislerine gönderiliyor. Geri dönüşüm oranları %1 civarındadır. Öte yandan “GERİ DÖNÜŞÜM” konusuna ciddi bir şekilde yaklaştığınızda, kullanılmış giysi ve tekstillerin sadece %2’sinin geri dönüştürülebildiğini, kalan %98’lik kısmın ise ya yakıldığını ya da işlenmeden toprağa gömüldüğünü görüyoruz.

Tekstilde atiklar 100 milyar dolar olarak israf ediliyor ve bunun %1’i geri dönüştürülüyor.

Kullanılmış ürünleri yeniden piyasaya nasıl kazandırabilirizi hedefleyerek, atıkların tüketimini ve kullanımını artırmayı hayata geçirdik. Realteks olarak tüm iş ortaklarımıza GERİ DÖNÜŞÜM ÖNCESİ ve SONRASI olarak hizmet vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü gerçek geri dönüşümün bekçisi olduğumuza inanıyoruz.

Döngüsel ekonomi ve geri dönüştürülebilir ürün anlayışını benimseyen bir firma olarak LCA sertifikasına üye olarak üretim yapıyoruz.

İNSAN HAKLARI

Sürdürülebilirlik, tüm toplumlar için sağlık seviyesi, yaşam kalitesi ve  yüksek eğitim düzeyine ulaşmaya odaklanarak sosyal kalkınmayı destekler.

Çalışanları için pozitif ve profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak ve bunu sürdürmek REALTEKS TEKSTİL DENİM İŞLETMELERİ A.Ş.’nin temel ilkesidir. REALTEKS ve Grup Şirketleri, işe alım, terfi, kariyer gelişimi, ücretlendirme, yan haklar ve çeşitlilik konularında Global etik ilkeler çerçevesinde hareket eder. Kuruluş olarak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini kendimize rehber edindik ve faaliyet gösterdiği toplumlardaki paydaşlarına karşı İnsan Haklarına saygılı bir anlayış benimsedik. Realteks, Zorla çalıştırmaya, çocuk işçi çalıştırmaya, her türlü ayrımcılığa ve tacize müsamaha göstermez.

human

Kadınlarımızı Güçlendirmek ve Eşitleme yoluyla hem yerleşik yapımızda hem de yakın bölgelerde kadınların finansal olarak iyileştirilmesini hedeflediğimizi belirtmek isteriz. Bu, yalnızca el becerisi yaratmaya değil, aynı zamanda israfımızı kullanarak kaynakların en faydalı şekilde kendi yapımıza dönüştürülmesine de neden olur.

Dinliyoruz, Paylaşıyoruz, BİRLİKTE daha çok kazanıyoruz, SİSTEMİ YENİDEN UYANDIRMALIYIZ.

women
0
Suyu Koruyoruz
0
Geri Dönüşüme Önem Veriyoruz
0
Çevreye Uyumlu Çalışıyoruz